• Apie mus
  • Paslaugos
  • Patarimai
  • Susisiekite
+37069333202

Turite klausimų?

Nežinote, nuo ko pradėti? Palikite mums žinutę – atsakysime greičiau, nei tikitės.

Edit Content

    Bankrotas, Bankroto paskelbimas, Neteisminis bankrotas

    Neteisminis bankrotas: kaip bankrutuoti draugiškai?

    Procesas, kai įmonės bankroto darbai atliekami nedalyvaujant teismui, vadinamas neteisminiu bankrotu arba bankrotu ne teismo tvarka. Jame pagrindinis vaidmuo tenka nemokumo administratoriui ir kreditorių susirinkimui, kuris šalia įprastinių savo funkcijų atlieka ir teismo vaidmenį. Kada įmonė gali bankrutuoti ne teismo tvarka, kokie neteisminio bankroto privalumai aptarsime šiame straipsnyje.

    Neteisminio bankroto sąlygos

    Tam, kad įmonė būtų uždaryta bankroto keliu be teismo, ji turi atitikti keturias pagrindines sąlygas.

    1. Negali būti teisminių ginčų su kreditoriais

    Neteisminis bankrotas vykdomas kreditorių daugumos sprendimu. Kreditoriai ne teismo tvarka vykdomoje bankroto byloje priima tuos sprendimus, kuriuos turėtų priimti teismas. Dėl to iš įmonės reikalaujama, kad ji neturėtų ginčų su savo kreditoriais.

    Nors įstatymas sako, kad bylų neturi būti teismuose, tačiau nereikia apsigauti. Darbo ginčų komisijoje pradėtas darbuotojo ginčas dėl neišmokėto atlyginimo taip pat yra „byla teisme“.

    Neteisminio bankroto taisyklės reikalauja, kad teisminių ginčų nebūtų kreditorių susirinkimo dieną. Tai yra svarbu, kadangi, kaip matysime toliau, neteisminis bankrotas inicijuojamas likus beveik mėnesiui iki kreditorių susirinkimo, kuriame bus sprendžiamas klausimas dėl neteisminio bankroto, dienos.

    1. Antstoliai, VMI ar Sodra nevykdo išieškojimo

    Pradelsus sumokėti privalomus mokesčius į valstybės biudžetą, netrukus šie mokesčiai yra priverstinai nurašomi iš įmonės sąskaitos. Jeigu banko sąskaitoje nėra pakankamai lėšų susidariusioms įmokų skoloms padengti, sąskaitoje atsiranda minusinė suma arba taip vadinami „inkasiniai“ pavedimai. Norint bankrutuoti ne teismo tvarka, kreditorių susirinkimo dieną sąskaita minusinė negali būti.

    1. VMI neatlieka įmonės mokestinio patikrinimo.

    Lietuvoje po patikrinimo sąvoka paslėpti įvairiausio pobūdžio įmonės mokestiniai tyrimai: kompleksiniai, teminiai, operatyvieji ir kt. Svarbu žinoti tai, kad bet koks VMI atliekamas (vykstantis) įmonės patikrinimas yra kliūtis pradėti neteisminį bankrotą. Taip pat svarbu žinoti, kad, jeigu kreditorių susirinkimo dieną įmonė bus gavusi VMI pavedimą tikrinti, bankrotas ne teismo tvarka negalės prasidėti.

    1. Neteisminiam bankrotui pritaria 75 proc. kreditorių.

    Iškelti įmonei bankroto bylą ne teismo tvarka gali 2/3 skolų valdantys kreditoriai. Todėl kone pirmas vadovo darbas įmonei susidūrus su nemokumu, peržvelgti kreditorių sąrašą ir preliminariai paskaičiuoti, kokia dalis kreditorių pritartų neteisminiam bankrotui.

    Praktikoje pasitaiko, kai 75 proc. kreditorių neteisminiam bankrotui pritaria, tačiau vienas kreditorius dėl nedidelės skolos priteisimo yra kreipęsis į teismą. Tokiu atveju reikia prisiminti, kad bankrotas ne teismo tvarka gali būti vykdomas, jeigu toks kreditorius sutinks. Tokia pati taisyklė taikoma VMI atliekamo patikrinimo arba vykdomo išieškojimo atveju.

    Trys neteisminio bankroto privalumai

    Kaip žinia, įmonei susidūrus su nemokumu, reaguoti greitai yra vadovo atsakomybė. Tokiu atveju svarbu kuo greičiau apsaugoti kreditorių interesus, inicijuojant bankroto procesą. Kodėl visada geriau pirmiausia svarstyti neteisminio bankroto kelią? Išskyrėme tris privalumus.

    1. Pasirinktas nemokumo administratorius

    Gavęs vadovo pareiškimą dėl bankroto bylos iškėlimo, teismas bankroto administratorių atrenka kompiuterinės programos pagalba atsitiktine tvarka. Neteisminį bankrotą vadovas inicijuoja sušaukdamas kreditorių susirinkimą, kuriame pats pasirenka ir pasiūlo bankroto administratoriaus kandidatūrą. Taigi neteisminio bankroto atveju įmonės bankroto procesą valdo vadovo ir kreditorių bendru sutarimu paskirtas specialistas.

    1. Sklandus ir greitas procesas

    Įmonei bankrutuojant teismo tvarka, visos procedūros iki įmonės išregistravimo vidutiniškai trunka 2 metus ir ilgiau. Bankrotas ne teismo tvarka Lietuvoje vidutiniškai trunka 1 metus. Solveit.lt komanda visus bankroto darbus moka atlikti per 6 mėnesius ir netgi greičiau.

    Neteisminio bankroto byloje visus teismui priskirtus klausimus sprendžia kreditoriai. Kokia tvarka ir kokiomis kainomis realizuoti įmonės turtą, kokį nustatyti bankroto proceso biudžetą, kokius nustatyti procedūrinius terminus ir daugybę kitų klausimų išsprendžiami greitai ir sklandžiai kreditorių susirinkime. Kreditorių priimti sprendimai yra vykdomi iš karto nuo jų priėmimo, nėra būtinybės laukti teisminiam bankroto procesui įprasto sprendimų įsiteisėjimo.

    Tyčinis bankrotas, vadovavimo teisių apribojimas, pradėti ikiteisminiai tyrimai – tai dažnai teisminį bankrotą lydintys procesai. Neteisminis bankrotas visuomet apsieina be tokio pobūdžio patirčių.

    1. Mažesnės išlaidos

    Kaip matėme, teisminis bankrotas trunka kone dvigubai ilgiau nei neteisminis. Šių procesų sąnaudos taip pat gali skirtis dvigubai. Neteisminio bankroto atveju nemokumo administratorius skiriamas visų suinteresuotų pusių sutarimu. Dėl to dažniausiai jau pačioje proceso pradžioje susitariama neteisminio bankroto kainos bei kitų išlaidų.

    Neteisminio bankroto paskelbimo tvarka

    Teisingai atliktas įmonės bankroto paskelbimas ne tik apsaugo vadovą nuo nereikalingų rūpesčių, tačiau palengvina bankroto procesą. Štai 7 žingsniai, kaip pradėti įmonės neteisminį bankrotą.

    1. Informuokite įmonės akcininkus

    Akcininkai yra įmonės savininkai. Natūralu, kad jie turėtų žinoti, jeigu jų turtui gresia nemokumas. Tiek Juridinių asmenų nemokumo įstatymas, tiek Akcinių bendrovių įstatymas nustato pareigą vadovui sušaukti akcininkų susirinkimą ir siūlyti jame spręsti finansinių sunkumų klausimą. Šiuo atveju – priimti nutarimą dėl įmonės bankroto ne teismo tvarka.

    1. Atlikite inventorizaciją

    Inventorizacija – tai faktiškai įmonei priklausančio turto nustatymas ir, jeigu reikia, buhalterinių duomenų koregavimas. Kiekviena įmonė inventorizaciją turėtų atlikti bent kartą per metus, tačiau ne paslaptis, jog tokia praktika Lietuvoje yra labiau išimtinė.

    Vadovas turėtų atidžiai patikrinti, ar tikrai visą balanse apskaitytą turtą įmonė faktiškai turi. Po bankroto bylos iškėlimo kyla vadovo pareiga visą buhalterijoje užfiksuotą turtą perduoti bankroto administratoriui. Neperdavus balanse apskaityto turto (kad ir senai faktiškai neegzistuojančio) bus laikoma, kad vadovas nevykdo savo pareigų, taigi kils vadovo atsakomybė.

    Šioje vietoje turime du praktinius patarimus: pirma, neskirkite didelio dėmesio tiksliems įmonės įsipareigojimams nustatyti. Tą atliks bankroto administratorius iškeltoje bankroto byloje. Antra, inventorizuodami turtą, parenkite turto sąrašus, pagal kuriuos perduosite turtą bankroto administratoriui. Sutaupysite daug laiko.

    1. Parenkite aktualią finansinę atskaitomybę

    Neteisminio bankroto pradėjimui taip pat būtina turėti aktualią (pvz., pagal praėjusio mėnesio duomenis), įmonės finansinę atskaitomybę – balansą ir pelno (nuostolių) ataskaitą. Turėkite kiekvieną įmonės balanso eilutę detalizuojančius duomenis. Kiekvienoje balanso eilutėje užfiksuotas skaičius įmonės vadovui turėtų būti aiškus ir nekelti klausimų.

    1. Turėkite kreditorių ir skolininkų sąrašus

    Jeigu turite balansą detalizuojančius dokumentus, tikėtina, turite ir įmonės kreditorių (mokėtinų sumų) ir skolininkų (gautinų sumų) sąrašus. Kaip minėjome, kreditorių sąrašas ir jame nurodytos sumos nebūtinai turi būti preciziškai tikslios. Svarbu tai, kad šiuose sąrašuose turi būti nurodyti kreditoriaus/ skolininko vardas pavardė (pavadinimas ir įmonės kodas, kai tai yra įmonė), adresas, skolos suma, įvykdymo terminas ir užtikrinimo būdas.

    1. Parenkite ir išsiųskite pranešimus kreditoriams

    Įmonės neteisminis bankrotas pradedamas vadovo pranešimu visiems kreditoriams. Ką nurodyti pranešime? Parašykite, kad inicijuojate įmonės bankroto procesą ne teismo tvarka, todėl šiuo klausimu šaukiate kreditorių susirinkimą. Būtinai pridėkite išankstinio balsavimo formą, kad kreditoriai savo sprendimą galėtų pateikti raštu.

    Kam ir kaip išsiųsti pranešimą? Būtinai visiems kreditoriams, kurie yra įmonės buhalterijoje. Net jeigu skola sudaro 1 Eur. Pranešimus išsiųskite registruotu paštu, išsaugodami pašto kvitą arba siuntų ataskaitą. Laikoma, kad pranešimą įmonės kreditoriai gavo praėjus 7 dienoms nuo jo išsiuntimo.

    1. Užprotokoluokite kreditorių sprendimus

    99% kreditorių susirinkimų šiandien vyksta raštu, t. y. kreditoriai savo balsavimą atsiunčia iš anksto. Kreditorių susirinkimo, kuris dažniausiai vyksta praėjus 23 dienoms nuo pranešimų išsiuntimo, dieną užprotokoluokite gautus kreditorių balsavimus. Ar neteisminiam bankrotui pritarė 75 proc. kreditorių? Ar pritarta pasiūlytai nemokumo administratoriaus kandidatūrai?

    Kreditorių susirinkimo protokolas iš esmės nesiskirs nuo įprasto akcininkų susirinkimo protokolo.

    1. Įregistruokite įmonės teisinį statusą juridinių asmenų registre

    Įmonė bankrutuojančio juridinio asmens statusą gaus tik po to, kai kreditorių susirinkimo sprendimas dėl neteisminio bankroto bus įregistruotas juridinių asmenų registro. Tada šalia įmonės atsiras prierašas „bankrutuojantis“ ir jos valdymą iš karto perims kreditorių susirinkimo paskirtas nemokumo administratorius.

    Taigi įmonės neteisminis bankrotas gali būti pradėtas tik su didžiosios dalies kreditorių pritarimu. Šis procesas yra labiau nuspėjamas, kadangi jį administruoja iš anksto numatytas ir pasirinktas specialistas. Be to, bankrotas ne teismo tvarka yra greitesnis, mažiau kainuoja ir nesukelia tokių pasekmių, kokias gali sukelti teismo tvarka nagrinėjamas bankrotas. Svarstote inicijuoti įmonės bankrotą ne teismo tvarka? Pasitarkite su solveit.lt komanda – padėsime tą padaryti be rūpesčių.

    • bankrotas
    • bankroto paskelbimas
    • neteisminis bankrotas

    Navigacija tarp įrašų

    Previous
    Next

    Parašykite komentarą

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

    Paieška

    Kitos įžvalgos

    • Įmonės nemokumas: kaip atrodo ir ką daryti vadovui?
    • Įmonės bankroto paskelbimas: kaip tą padaryti teisingai?
    • Restruktūrizavimas. Kai nesinori bankrutuoti
    • Verslas klimpsta į skolas: kokia vadovo atsakomybė?

    Žymės

    bankrotas bankroto administratorius bankroto kaina bankroto paskelbimas nemokumas nesavalaikis bankrotas neteisminis bankrotas restrukturizavimas svarbu vadovo atsakomybe

    Taip pat skaitykite

    Bankrotas, Bankroto paskelbimas

    Įmonės bankroto paskelbimas: kaip tą padaryti teisingai?

    Kai įmonė tampa nemokia, vadovo laukia svarbus uždavinys – inicijuoti įmonės bankroto procesą. Kaip teisingai paskelbti įmonės bankrotą teisminiu keliu?

    Bankrotas, Vadovo atsakomybė

    Verslas klimpsta į skolas: kokia vadovo atsakomybė?

    Kokia yra vadovo atsakomybė įmonei veikiant įprastai? Kaip ji keičiasi įmonei susidūrus su finansiniais sunkumais?

    Bankrotas, Bankroto administratorius

    Bankroto administratorius: kokios jo galios?

    Kokie yra bankroto administratoriaus uždaviniai ir galios? Ar administratorius bankroto procese yra nevaržomas?

    Norite gauti mūsų naujienas?


      Nemokumo galvosūkių sprendimas

      • Bankrotas
      • Restruktūrizavimas
      • Nemokumas
      • Neteisminis bankrotas
      • Paslaugos
      • Apie mus
      • Blogas

      © Solve.it

      • Privatumo politika
      • Slapukai
      Tvarkyti sutikimą
      Siekdami teikti geriausią patirtį, įrenginio informacijai saugoti ir (arba) pasiekti naudojame tokias technologijas kaip slapukus. Jei sutiksime su šiomis technologijomis, galėsime apdoroti duomenis, tokius kaip naršymo elgsena arba unikalūs ID šioje svetainėje. Nesutikimas arba sutikimo atšaukimas gali neigiamai paveikti tam tikras funkcijas ir funkcijas.
      Funkcinis Visada aktyvus
      Techninė saugykla arba prieiga yra griežtai būtina siekiant teisėto tikslo – sudaryti sąlygas naudotis konkrečia paslauga, kurios aiškiai paprašė abonentas arba naudotojas, arba tik tam, kad būtų galima perduoti ryšį elektroninių ryšių tinklu.
      Parinktys
      Techninė saugykla arba prieiga yra būtina teisėtam tikslui išsaugoti nuostatas, kurių neprašo abonentas ar vartotojas.
      Statistika
      Techninė saugykla arba prieiga, kuri naudojama tik statistiniais tikslais. Techninė saugykla arba prieiga, kuri naudojama tik anoniminiais statistikos tikslais. Be teismo šaukimo, jūsų interneto paslaugų teikėjo savanoriško įsipareigojimo ar papildomų įrašų iš trečiosios šalies, vien šiuo tikslu saugoma ar gauta informacija paprastai negali būti naudojama jūsų tapatybei nustatyti.
      Rinkodara
      Techninė saugykla arba prieiga reikalinga norint sukurti naudotojo profilius reklamai siųsti arba sekti vartotoją svetainėje ar keliose svetainėse panašiais rinkodaros tikslais.
      Tvarkyti parinktis Tvarkyti paslaugas Tvarkyti {vendor_count} pardavėjus Skaitykite daugiau apie šiuos tikslus
      Peržiūrėti nuostatas
      {title} {title} {title}