Įmonės bankroto kaina. Ar bankrotas – brangus malonumas?
Įmonės bankroto kainą apsprendžia keli svarbūs aspektai. Pirmiausia, kokia yra įmonės turtinė padėtis: kokia turto vertė ir sudėtis, įsipareigojimų dydis ir pan. Antra, įmonės bankroto kainą taip pat lemia proceso sudėtingumas: ar įmonė nutraukusi veiklą, turi ginčų su kreditoriais ir pan. Apžvelkime, kokios gali būti išlaidos įmonės bankroto procese.
Pasiruošimas bankrotui
Kai kalbama apie įmonės bankroto kainą, būtina įvertinti pasiruošimo bankrotui etapą. Pasiruošimas įmonės bankrotui reiškia įmonės finansinių dokumentų analizę, trūkumų ir rizikų nustatymą, šių trūkumų ar rizikų pašalinimą, reikiamų tvarkingų dokumentų parengimą. Prieš įmonės bankroto paskelbimą būtina labai gerai įvertinti visas įmonės balanso eilutes ir ypatingai tai, kas yra tarp jų.
Praktika rodo, kad pasirengimo etapas yra nepagrįstai nuvertinamas. Galvojama, jog svarbiausia yra pradėti procesą, o vėliau visus darbus atliks nemokumo administratorius. Tiesa yra ta, jog didžiąją dalį namų darbų reikėtų atlikti dar prieš iškeliant bankrotą. Tinkamas pasirengimas lemia mažesnę įmonės bankroto kainą ir pasekmes ateityje.
Bankroto proceso pasirengimo stadijoje įvertinami įmonės dokumentai. Esant reikalui, dokumentai sutvarkomi pagal teisės aktų reikalavimus. Sudaromas bankroto proceso planas, kuriame numatomas konkretus veiksmų planas ir preliminarūs jų atlikimo terminai. Parengiamųjų darbų kaina vyruoja nuo 500 Eur iki 2000 Eur, priklausomai nuo konkrečios įmonės situacijos.
Įmonės bankroto administravimo kaina
Įmonės bankroto kaina šiuo metu jau yra reglamentuota teisės aktais ir priklauso nuo įmonės turto vertės ir skolų dydžio. Įmonės bankroto administravimo kainą sudaro atlyginimas nemokumo administratoriui ir šio turėtos proceso išlaidos (dokumentų archyvavimas, atliekų sutvarkymas, turto realizavimo išlaidos ir pan.).
Kokio dydžio bazinis atlyginimas priklauso nemokumo administratoriui galima nesudėtingai paskaičiuoti parengtoje bazinio atlygio skaičiuoklėje. Tuo tarpu kitas išlaidas nulemia proceso sudėtingumas, t. y. kokie darbai laukia bankroto byloje.
Jeigu įmonės bankroto byloje ginčijami sandoriai, įmonė turi daug realizuotino turto arba daug skolininkų, proceso išlaidos bus didesnės. Didžiausios išlaidos bus tokiu atveju, jeigu įmonė nėra nutraukusi veiklos arba jos veikla (buvo) vykdoma keliose valstybėse. Ir atvirkščiai, jeigu įmonė yra beturtė, jokios veiklos nevykdo, bankroto proceso išlaidos bus minimalios.
Įmonės bankroto kaina mažesnė bankrutuojant be teismo
Taip pat svarbu žinoti, jog įmonės bankroto kaina skiriasi priklausomai nuo to, ar bankrotas vykdomas teismo tvarka ir be teismo. Šių procesų sąnaudos gali skirtis dvigubai. Neteisminio bankroto atveju nemokumo administratorius skiriamas įmonės ir jos kreditorių bendru sutarimu. Dėl to dažniausiai jau pačioje proceso pradžioje susitariama dėl įmonės neteisminio bankroto kainos bei kitų išlaidų.
Teismo tvarka nagrinėjamoje bankroto byloje vien minimalus fiksuotas bazinis atlyginimas nemokumo administratoriui, nevertinant kitų išlaidų, sudaro per 5000 Eur. Tuo tarpu neteisminio bankroto atveju visos išlaidos gali sudaryti 3000-4000 Eur. Jeigu įmonė turi turto, kurį pardavusi, bus galimybė padengti bankroto išlaidas, tokiu atveju įmonės vadovui bankroto administravimas papildomai nieko nekainuos.
Taigi, galvojant apie įmonės bankroto paskelbimą ir galimą įmonės bankroto kainą pirmiausia reikėtų įvertinti pasiruošimo išlaidas. Pasiruošimo etapas yra itin svarbus, kadangi jo metu atlikti darbai padeda išvengti nereikalingų išlaidų ateityje. Be abejo, neteisminio bankroto kaina visuomet bus mažesnė nei teisminio, todėl visuomet reikėtų įvertinti galimybes bankrutuoti be teismo. Jeigu svarstote apie bankrotą ir nesate tikri dėl įmonės bankroto kainos – pasitarkite su solveit.lt specialistais.