• Apie mus
  • Paslaugos
  • Patarimai
  • Susisiekite
+37069333202

Turite klausimų?

Nežinote, nuo ko pradėti? Palikite mums žinutę – atsakysime greičiau, nei tikitės.

Edit Content

    Bankrotas, Vadovo atsakomybė

    Verslas klimpsta į skolas: kokia vadovo atsakomybė?

    Įmonės vadovas (direktorius) yra esminė kiekvieno verslo figūra. Nuo jo didžiąja dalimi priklauso tai, ar verslas kopia į viršų, ar čiuožia žemyn. Vadovo titulas lemia ir atsakomybę: esi atsakingas už gerus rezultatus lygiai taip pat kaip ir už nesėkmes. Skirtumas tik tame, kad vadovo atsakomybė už sėkmę pasireiškia „bonusais“, o už bankrotą gali tekti atsakyti savo kailiu. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kokia yra vadovo atsakomybė įmonei veikiant įprastai ir kaip ji keičiasi įmonės nemokumo atveju.

    Kasdienė vadovo atsakomybė

    Pagrindinė direktoriaus atsakomybė įmonei veikiant įprastai – organizuoti ir užtikrinti sklandų kasdienį įmonės darbą. Įmonė veikia įprastai, kai ji negalvoja apie skolas. Tokiu atveju svarbiausias vadovo uždavinys ir pagrindinė atsakomybė – generuoti pajamas ir pelną, palaikyti gerą darbuotojų, partnerių ir klientų nuotaiką.

    Teisine prasme gera nuotaika bus palaikoma tik tada, jeigu vadovas kiekvieną darbo dieną vykdys savo pareigas. Trumpai apžvelkime, kokias teisines pareigas turi kiekvienas Lietuvos direktorius.

    1. Fiduciarinės pareigos. Tai iš pasitikėjimo kylančios vadovo pareigos, savo veiksmais, sprendimais, sudaromais sandoriais derinti bendrovės, jos akcininkų ir darbuotojų interesus. Jeigu vadovas tinkamai vykdo savo fiduciarines pareigas, tai nė vienam iš nurodytų interesų nebus teikiama nepagrįsta pirmenybė kito sąskaita.
    2. Lojalumo pareiga. Vadovas turi būti ištikimas savo įmonei. Vadovas nebus lojalus, jeigu savo asmeninius interesus tenkins bendrovės interesų sąskaita. Vadovas taip pat negali painioti savo turto su bendrovės turtu, bendrovės turimo turto laikyti savo asmeniniu turtu ir pan.
    3. Interesų konflikto vengimas. Vadovui pačiam asmeniškai ar per kitas susijusias įmones nedraudžiama sudaryti sandorių su vadovaujama įmone. Tačiau apie tokius sandorius, siekdamas išvengti interesų konflikto, vadovas turėtų informuoti akcininkus.
    4. Rūpestingumas ir sąžiningumas. Tai bendroji vadovo pareiga, į kurią telpa viskas. Priimdamas kasdienius sprendimus, vadovas turi būti apdairus, veikti gerų interesų vedinas, įvertinti kuo daugiau sprendimo priėmimui reikšmingų aplinkybių. Versle egzistuoja vadinamoji verslo sprendimų priėmimo taisyklė, pagal kurią preziumuojamas vadovo veikimas rūpestingai ir sąžiningai. Ši taisyklė saugo bendrovės vadovą nuo įmonei nenaudingais tapusių sandorių, jeigu vadovas tokių sandorių sudarymo metu veikė rūpestingai ir neviršijo įprastos verslo rizikos.

    Jeigu vadovas nevykdo nurodytų pareigų arba jas vykdo aplaidžiai, vadovo atsakomybės gali pareikalauti akcininkai arba pati bendrovė (pvz., pakeitusi vadovą).

    Taip pat svarbu, kad įmonės bankroto byloje tikrinami įmonės veiklos metu sudaryti sandoriai už 3 metus. Nustačius nurodytų pareigų pažeidimą, vadovo atsakomybės už tai gali pareikalauti nemokumo administratorius. Dėl to kiekvienam direktoriaus titulą turinčiam asmeniui dirbti atidžiai ir rūpestingai apsimoka.

    Įmonė pradeda klimpti skolose. Ką daryti vadovui?

    Vadovai bankroto bylose dažniausiai nusvyla dėl tų savo sprendimų, kuriuos priėmė įmonei susidūrus su finansiniais sunkumais, kai minčių apie nemokumą ar bankrotą dar nėra. Taip atsitinka dėl to, kad vadovo atsakomybė tokiu atveju didėja, o vadovo apdairumas dažniausiai mažėja.

    Minėjome, kad vadovas turi fiduciarines pareigas. Retas žino, kad šių pareigų turinys įmonei klimpstant į skolas stipriai pasikeičia. Įmonei veikiant įprastai vadovas turi didesnę sprendimų priėmimo laisvę ir žiūri, kaip geriau bendrovei ir jos akcininkams. Susidūrus su finansinėmis problemomis, vadovo sprendimai turi būti orientuoti į kreditorių interesus.

    Tokiose situacijose šalia jau minėtų vadovo pareigų, atsiranda papildomų:

    1. Sekti finansus – fiksuoti nemokumą. Vadovas turi žinoti įmonės įsipareigojimus ir įmonės galimybes juos įvykdyti. Jeigu įmonės balansas rodo, kad turimo turto ar gaunamų pajamų nepakaks skoloms apmokėti, vadovas yra tas žmogus, kuris turi konstatuoti nemokumą ir, jeigu reikia, paskelbti bankrotą.
    2. Veikti išimtinai visų kreditorių interesais. Nuo šiol bet kuris vadovo sprendimas turi būti geriausias kreditoriams. Ne pačiam vadovui, ne akcininkams, ne kuriam nors vienam kreditoriui, o visiems kreditoriams. Turtas arba pinigai iš įmonės turi „išeiti“ tik dėl to, kad būtina. Reikia turėti galvoje, kad netrukus nuo sprendimų išvesti turtą galit tekti gintis. Apie kreditorių interesų apsaugą plačiau rašome čia.
    3. Atsiskaitymus vykdyti eiliškumo tvarka. Kai įmonė negali sumokėti visų skolų, vadovas mokėjimus turi vykdyti griežtai laikydamasis atsiskaitymo eiliškumo. Pirmiausia apmokėti teismų priteistas ir išieškomas skolas, tuomet įsiskolinimą valstybei, ir tik galiausiai kitas skolas, pradedant nuo seniausios. Išsamiau apie tai rašėme čia.
    4. Nedelsti. Inicijuoti nemokumo procesą. Jau esant nemokumo tikimybei vadovas turi informuoti įmonės akcininkus ir ieškoti sprendimo būdų. Nematant išeičių, vadovo pareiga yra kuo greičiau paskelbti bankrotą arba inicijuoti restruktūrizavimą.

    Svarbu suprasti, kad vadovo sudaryti sandoriai, pažeidžiantys kreditorių interesus arba suteikiantys privilegijų pasirinktam kreditoriui, vėliau gali būti nuginčyti bankroto byloje. Dar skaudesnės pasekmės gali kilti, jeigu laiku nereaguojama į kilusias problemas ir nuo jų slepiamasi. Apie vadovo atsakomybę už nesavalaikį bankrotą tokiu atveju skaitykite čia.

    Vadovo atsakomybė ir pareigos įmonės bankroto byloje

    Kreditoriams nutarus pradėti įmonės neteisminį bankrotą arba iškėlus bankroto bylą teisme pagrindinė vadovo atsakomybė ir pareiga yra bendradarbiauti su nemokumo administratoriumi. Bankroto byloje vadovas turi tokius pagrindinius „namų darbus“:

    1. Sudaryti balansą. Bankroto byloje įmonės valdymą perima nemokumo administratorius. Kaip ir keičiantis įmonės vadovams, tokiu atveju privalo būti inventorizuojamas įmonės turtas bei sudaroma aktuali įmonės finansinė atskaitomybė.
    2. Perduoti turtą ir dokumentus. Įmonės vadovas turi 14 dienų nuo bankroto bylos iškėlimo turto ir dokumentų perdavimui. Šį laiką išnaudokite kruopščiai atlikdami turto ir dokumentų inventorizaciją, parenkite turto perdavimo aktus, dokumentų apyrašus. Patarimus, kaip teisingai perduoti turtą ir dokumentus nemokumo administratoriui, rasite čia.
    3. Teikti informaciją. Kol vykdomas įmonės bankroto procesas, nemokumo administratorius turi teisę prašyti įmonės vadovo pateikti informaciją apie įmonės veiklą, turtą, sandorius ir pan. Gavote administratoriaus el. laišką? Atsakykite.

    Nevykdant šių pareigų, teismas ilgai nedvejos ir paskirs vadovui kelių šimtų eurų piniginę baudą, vėliau gali grėsti ir vadovo teisių apribojimas. Kodėl įmonės vadovui geriau nesislėpti bankroto byloje, skaitykite čia.

    Kaip matyti, sunkūs vadovo antpečiai lemia vadovo atsakomybę tiek už kasdienę įmonės veiklą, tiek už priimtus sprendimus kilus finansinėms problemoms. Turėdami didesnę nei 15 metų patirtį įmonių bankroto bylose, galime padėti įvertinti Jūsų verslo finansinę padėti, identifikuoti galimą vadovo atsakomybę, rizikas bei pasiūlyti sprendimus, kaip šių rizikų išvengti. Nedvejokite – kreipkitės į solveit.lt komandą.

    • bankrotas
    • vadovo atsakomybe

    Navigacija tarp įrašų

    Previous
    Next

    Parašykite komentarą

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

    Paieška

    Kitos įžvalgos

    • Įmonės nemokumas: kaip atrodo ir ką daryti vadovui?
    • Įmonės bankroto paskelbimas: kaip tą padaryti teisingai?
    • Restruktūrizavimas. Kai nesinori bankrutuoti
    • Verslas klimpsta į skolas: kokia vadovo atsakomybė?

    Žymės

    bankrotas bankroto administratorius bankroto kaina bankroto paskelbimas nemokumas nesavalaikis bankrotas neteisminis bankrotas restrukturizavimas svarbu vadovo atsakomybe

    Taip pat skaitykite

    Bankrotas, Nemokumas, Restruktūrizavimas, Vadovo atsakomybė

    Įmonės nemokumas: kaip atrodo ir ką daryti vadovui?

    Kalba apie įmonės nemokumą prasideda verslui susidūrus su finansiniais sunkumais. Kaip atpažinti nemokumą? Kokie turėtų būti įmonės vadovo veiksmai jį įveikiant?

    Bankrotas, Bankroto administratorius

    Bankroto administratorius: kokios jo galios?

    Kokie yra bankroto administratoriaus uždaviniai ir galios? Ar administratorius bankroto procese yra nevaržomas?

    Bankrotas, Vadovo atsakomybė

    Nesavalaikis bankrotas – vadovo nuodėmė

    Kai įmonė tampa nemokia, vadovas privalo nedelsdamas inicijuoti nemokumo procesą. Vengiant tą padaryti, įmonės bankrotas vėliau gali būti laikomas nesavalaikiu. Kas už tai gresia įmonės vadovui?

    Norite gauti mūsų naujienas?


      Nemokumo galvosūkių sprendimas

      • Bankrotas
      • Restruktūrizavimas
      • Nemokumas
      • Neteisminis bankrotas
      • Paslaugos
      • Apie mus
      • Blogas

      © Solve.it

      • Privatumo politika
      • Slapukai
      Tvarkyti sutikimą
      Siekdami teikti geriausią patirtį, įrenginio informacijai saugoti ir (arba) pasiekti naudojame tokias technologijas kaip slapukus. Jei sutiksime su šiomis technologijomis, galėsime apdoroti duomenis, tokius kaip naršymo elgsena arba unikalūs ID šioje svetainėje. Nesutikimas arba sutikimo atšaukimas gali neigiamai paveikti tam tikras funkcijas ir funkcijas.
      Funkcinis Visada aktyvus
      Techninė saugykla arba prieiga yra griežtai būtina siekiant teisėto tikslo – sudaryti sąlygas naudotis konkrečia paslauga, kurios aiškiai paprašė abonentas arba naudotojas, arba tik tam, kad būtų galima perduoti ryšį elektroninių ryšių tinklu.
      Parinktys
      Techninė saugykla arba prieiga yra būtina teisėtam tikslui išsaugoti nuostatas, kurių neprašo abonentas ar vartotojas.
      Statistika
      Techninė saugykla arba prieiga, kuri naudojama tik statistiniais tikslais. Techninė saugykla arba prieiga, kuri naudojama tik anoniminiais statistikos tikslais. Be teismo šaukimo, jūsų interneto paslaugų teikėjo savanoriško įsipareigojimo ar papildomų įrašų iš trečiosios šalies, vien šiuo tikslu saugoma ar gauta informacija paprastai negali būti naudojama jūsų tapatybei nustatyti.
      Rinkodara
      Techninė saugykla arba prieiga reikalinga norint sukurti naudotojo profilius reklamai siųsti arba sekti vartotoją svetainėje ar keliose svetainėse panašiais rinkodaros tikslais.
      Tvarkyti parinktis Tvarkyti paslaugas Tvarkyti {vendor_count} pardavėjus Skaitykite daugiau apie šiuos tikslus
      Peržiūrėti nuostatas
      {title} {title} {title}