Bankroto administratorius: kokios jo galios?
Nemokumo (bankroto) administratorius yra centrinė bankroto proceso figūra. Nuo jo veiksmų didžiąja dalimi priklauso, ar bus efektyvus įmonės bankroto procesas. Veikdamas įmonės vardu nemokumo administratorius iš esmės pakeičia įmonės vadovą. Kokie yra bankroto administratoriaus uždaviniai? Kokios jo galios? Ar administratorius bankroto procese yra nevaržomas? Į šiuos klausimus atsakysime šiame tekste.
Nemokumo administratorius: kas jis toks ir kaip atsiranda?
Nemokumo administravimo paslaugas gali teikti ne bet kas. Panašiai kaip advokatas, antstolis ar notaras, nemokumo administratorius yra egzaminą išlaikęs, tam tikrus išsilavinimo kriterijus atitinkantis licencijuotas specialistas. Paprasčiau tariant, tai kvalifikuotas (dažniausiai), savo amatą puikiai išmanantis asmuo. Ne žmogus iš gatvės. Nemokumo administratorius Lietuvoje darbą gauti gali dviem būdais.
- Kai bankroto administratorių atsitiktine tvarka paskiria teismas
Lietuvoje 85 proc. atvejų bankroto bylą įmonei iškelia teismas, todėl dažniausiai būtent tokiu būdu bankroto administratorius gauna darbą. Nuo 2014 m. teismas administratorių parenka atsitiktine tvarka, naudodamasis specialia atrankos kompiuterine programa. Ši programa įvertina bankrutuojančios įmonės dydį, bankroto administratoriaus patirtį, jo darbo krūvį ir tokiu būdu iš 645 „kamuoliukų“ išridena laimėtoją – geriausią kandidatą.
- Kai vadovo siūlymu bankroto administratorių paskiria kreditoriai
Bankroto bylą galima iškelti ir be teismo. Tai vadinamasis neteisminis bankrotas. Pradėti ir vykdyti bankrotą be teismo galima, jeigu tam pritaria ne mažiau kaip 75 proc. skolų valdantys kreditoriai. Kadangi leidimo bankrutuoti be teismo vadovas prašo pas kreditorius, jis kreditoriams pasiūlo pasirinkto nemokumo administratoriaus kandidatūrą. Kreditoriams pritarus, toks administratorius pradeda administruoti įmonės neteisminio bankroto bylą. Tiesa, kreditoriai nėra saistomi vadovo siūlymu. Jie savo sprendimu gali paskirti kitą nei vadovo siūlomas nemokumo administratorių.
Bet kuriuo atveju nemokumo administratoriaus įgaliojimai atsiranda tik po to, kai konstatuojamas įmonės nemokumas ir iškeliama bankroto byla. Iškeldamas bankroto bylą, teismas arba kreditorių susirinkimas nustato nemokumo administratoriaus atlyginimą. Apie galimas bankroto išlaidas galite skaityti čia.
Nemokumo administratoriaus vaidmuo
Kaip minėjome, po bankroto bylos iškėlimo bankroto administratorius iš esmės perima įmonės vadovo funkcijas. Jis veikia įmonės vardu, valdo jos turtą, banko sąskaitas, vykdo veiklą, jeigu įmonė ją tęsia po bankroto. Nemokumo administratorius sudaro ir nutraukia sutartis, sudarytas įmonės vardu, priima ir atleidžia darbuotojus, užtikrina buhalterinę apskaitą ir pan.
Tiesa, jeigu įmonės vadovas turi atsiskaityti akcininkams, tai bankroto administratorius atsiskaito kreditoriams. Įmonės akcininkai išlieka, tačiau jie, kaip esame rašę, bankroto bylose iš esmės yra nematomi. Pagrindinius sprendimus, susijusius su įmonės valdymu, po bankroto priima kreditorių susirinkimas. Nemokumo administratorius šiuos sprendimus turi vykdyti.
Be abejonės, vadovo ir nemokumo administratoriaus tikslai valdant įmonę skiriasi. Jeigu vadovas siekia plėtoti veiklą, tai administratoriaus tikslas – kuo greičiau ir kuo efektyviau „palaidoti“ įmonę, išregistruoti ją iš juridinių asmenų registro. Administratoriaus darbas – surinkti kiek įmanoma daugiau pinigų ir kuo didesne apimtimi padengti įmonės skolas.
Prievaizdas, turintis daug galių
Pakeitęs vadovą, nemokumo administratorius iš jo perima visus įmonės dokumentus ir turtą. Turėdamas tikslą surinkti kuo daugiau pinigų, administratorius dažniausiai jų ieško visur: pas įmonės skolininkus, partnerius, o neretai… pas vadovą. Bankroto administratoriaus galios ginant įmonės ir kreditorių interesus išties yra nemažos, todėl pabandykime jas apžvelgti.
- Sprendžia, ar tęsti veiklą, vykdyti tam tikras sutartis
Pasitaiko, kad įmonė nėra nutraukusi veiklos net ir po bankroto. Baldų įmonė gali būti pradėjusi, bet nebaigusi kelių užsakymų, batų parduotuvė turėti veikiančią elektroninę parduotuvę ir pan. Tokiu atveju vietoje vadovo įstojęs nemokumo administratorius turi apskaičiuoti ir nuspręsti, ar tokios veiklos tęsimas naudingas kreditoriams. Jeigu taip, veikla gali būti tęsiama.
Kitas svarbus momentas yra tas, kad nemokumo administratorius pirmąsias 30 dienų po bankroto turi privilegiją spręsti, kokias įmonės sudarytas sutartys vykdys, o kokias nutrauks. Šiai privilegijai neturi įtakos kitos sutarties šalies pozicija ar sutarties nuostatos. Šiuo atveju bankroto administratoriaus žodis yra lemiamas.
- Gali siūlyti įmonę restruktūrizuoti
Nustatęs, kad įmonė yra nemoki, tačiau gyvybinga, nemokumo administratorius iki įmonės likvidavimo gali pasiūlyti atgaivinti įmonę, t. y. inicijuoti restruktūrizavimą. Be abejo, tokiam scenarijui reikia, kad įmonė nebūtų nutraukusi veiklos, generuotų pajamas, o administratorius matytų aiškias priemones, kurių pagalba įmonė atkurtų mokumą ir pilnai atsiskaitytų su visais kreditoriais. Jeigu teismas, gavęs bankroto administratoriaus siūlymą ir parengtą įmonės restruktūrizavimo planą, įmonės perspektyvomis patikėtų, bankroto byla tokiu atveju būtų nutraukta, o įmonei iškelta restruktūrizavimo byla.
- Vertina įmonės veiklą ir sandorius už paskutinius 3 metus
Nemokumo administratoriui svarbu išsiaiškinti, kodėl įmonė bankrutavo. Dėl to, perėmęs įmonės dokumentus, jis pats arba pasitelkęs auditorius, finansininkus, teisininkus, patikrina įmonės veiklą už paskutinius 3 metus iki bankroto. Ypatingas dėmesys skiriamas paskutiniesiems metam iki bankroto, kadangi pažeidimų tikimybė šiuo laikotarpiu yra didelė. Kas žiūrima?
- Pirmiausia siekiama nustatyti įmonės nemokumo momentą. Konkrečią datą, kada įmonė tapo nemoki. Norima įvertinti, ar įmonės bankrotas nesavalaikis. Jeigu bankrotas pavėluotas, apskaičiuojami vėliau atsiradę (išaugę) kreditorių reikalavimai ir reikalaujama vadovo atsakomybės.
- Peržiūrimos įmonės sutartys. Siekiama nustatyti, ar nėra pažeistos vadovo pareigos jas sudarant, ar nebuvo sudarytų aiškiai žalingų sutarčių.
- Įvertinami įmonės turto (ilgalaikio ir trumpalaikio) perleidimo sandoriai, jų sudarymo aplinkybės, jų naudingumas įmonei. Vertinama, ar turtas perleistas rinkos kaina, ar gauti pinigai, jeigu ne, ar turtas parduotas „mirusioms“ įmonėms ir pan.
- Nustatomas nurašytas turtas, įvertinamos turto nurašymo aplinkybės ir pagrįstumas.
- Analizuojamos įmonės sąnaudos. Vertinama, ar jos pagrįstos, ar nėra dirbtinai „išpūstos“, ar visos susijusios su įmonės vykdyta veikla.
- Ypatingai atidžiai analizuojami sandoriai ir mokėjimai su įmonės vadovu, akcininkais susijusiems asmenims ar įmonėms.
- Peržiūrimi įmonės atsiskaitymai grynaisiais pinigais, pinigų išgryninimai, avansu išmokėtos sumos.
- Įvertinama, ar įmonės mokėjimai atlikti nepažeidžiant nustatyto atsiskaitymų eiliškumo.
- Siekiama nustatyti, ar įmonės veikla, turtas, darbuotojai nebuvo perkelti į kitą įmonę („fenikso“ reiškinys).
- Žiūrima, ar buvo laikytasi apskaitos taisyklių tvarkant įmonės buhalterinę apskaitą, vertinami pažeidimai.
Aptikęs įmonei nenaudingų sandorių, nemokumo administratorius juos ginčija, gali reikalauti vadovo atsakomybės. Nustatęs sąmoningai blogą įmonės valdymą, piktnaudžiavimą, lėmusį įmonės nemokumą, bankroto administratorius turi pareigą kreiptis į teismą dėl tyčinio bankroto.
- Renka informaciją apie įmonės veiklą
Nemokumo administratoriui suteikta teisė iš bet kurio asmens gauti informaciją, būtiną jo veiklai. Tiek valstybinė institucija, tiek bet kuri įmonė ar fizinis asmuo privalo administratoriui pateikti šio prašomą informaciją.
Įdomu yra tai, kad informacijos neteikimas yra traktuojamas kaip trukdymas tinkamai vykdyti nemokumo procesą. O toks trukdymas bet kuriam asmeniui gali kainuoti. Praktikoje buvo pasitaikę atvejų, kai informacijos nepateikę asmenys buvo nubausti.
- Parduoda įmonės turtą, o kartais ir visą verslą
Geriausiai žinoma nemokumo administratoriaus galia – turto pardavimas. Arba parceliavimas, kaip kartais pasigirsta. Tiesa yra ta, kad sprendimus dėl turto pardavimo bankroto byloje priima kreditorių susirinkimas. Jis nustato turto pardavimo tvarką, kainą ir pan. Todėl visiškos laisvės parceliuoti turto bankroto administratorius neturi.
Be to, turto pardavimui bankroto byloje taikomos tokios pačios taisyklės, kokios įprastinėje įmonės veikloje būtų taikomos vadovui. Turtą administratorius turi siekti parduoti didžiausia įmanoma (rinkos) kaina, tik esant kreditorių sprendimui ir nepainiojant savo privačių interesų.
Nors ir retai, tačiau praktikoje pasitaiko, jog bankroto byloje finansiškai naudingiausia būna parduoti įmonę kaip verslą, o ne tokios įmonės turtą atskirais vienetais. Tokiais atvejais įmanomas visos įmonės arba esminės jos dalies (be skolų) pardavimas.
Nemokumo administratorius – visada po padidinamuoju stiklu
Kaip matyti, nemokumo administratorius – išties galinga figūra įmonės bankroto procese. Tačiau svarbu žinoti, jog nemokumo administratoriaus veiksmus prižiūri įmonės kreditoriai, teismas, specialūs nemokumo administratorių rūmai bei įgaliota valstybinė institucija velniškai ilgu pavadinimu. Taigi, nors galingas, tačiau nemokumo administratorius nėra nematomas.
Kaip ir bet kuris iš mūsų, už padarytus pažeidimus, aplaidumą ar piktnaudžiavimą, nemokumo administratorius atsakys. Jam gali būti skirtas įspėjimas, apribota teisė administruoti naujus bankroto procesus arba panaikinta turima licencija.
Sukaupusi didelę patirtį bankroto srityje, solveit.lt komanda gali padėti Jums bendraujant su nemokumo administratoriumi arba įvertinant jo veiksmus. Norėdami išvengti nenumatytų nepatogumų arba kontroliuoti procesą, nedvejodami kreipkitės – mes galime padėti.