Kreditorių interesai: kada jie dominuoja ir kaip jų nepažeisti vadovui?
Kaip žinia, kiekvieno verslo pagrindinis tikslas – uždirbti jo savininkams kuo daugiau pinigų. Tačiau kartais gyvenimas padiktuoja taip, kad šis tikslas tampa antraeiliu. Įmonei susidūrus su finansinėmis problemomis, vadovui svarbiausi tampa įmonės kreditorių interesai. Kaip vadovui apsaugoti kreditorių interesus, o kartu ir savo sveiką kailį, aptarsime šiame straipsnyje.
Pareiga ginti kreditorių interesus atsiranda tik sunkmečiu
Kalbėdami apie vadovo atsakomybę akcentavome, jog bendrovės vadovui taikomi aukštesni veiklos ir atsakomybės standartai nei eiliniam bendrovės darbuotojui. Vadovą ir jo vadovaujamą įmonę sieja fiduciariniai santykiai, reikalaujantus iš vadovo elgtis rūpestingai, atidžiai ir apdairiai.
Įmonei veikiant įprastai, pagrindinė vadovo pareiga – žiūrėti į įmonės savininkų (akcininkų) interesus. Šiuo laiku kreditorių interesai vadovo dėmesio nereikalauja. Tačiau kuo įmonės finansinė būklė prastėja ir ji turi daugiau skolų, tuo didėja kreditorių interesų reikšmė. Suprastėjusi įmonės finansinė būklė pirmiausia lemia tai, kad atsiranda vadovo fiduciarinės pareigos kreditoriams. Sunkmečiu priimdamas kasdienius sprendimus, vadovas turi atsižvelgti ne tik į akcininkų, tačiau dar ir į kreditorių interesus. Būtina juos derinti ir nepažeisti.
Kreditorių interesai pradeda dominuoti kai finansinė padėtis tampa itin sunki arba kritinė. Kai įmonės vadovas fikuoja įmonės nemokumą. Šiuo laiku kiekvienas įmonės vadovo sprendimas turi būti išimtinai orientuotas į visų įmonės kreditorių interesų apsaugą. Įmonės vadovui svarbu suprasti, kad kreditorių interesų pažeidimas tokiu atveju gali sukelti itin skaudžių pasekmių.
Kaip vadovui nepažeisti kreditorių interesų?
Ką mėgsta daryti vadovai Lietuvoje, kai jų vadovaujama įmonė susiduria su nemokumu? Kuo greičiau įmonės automobilį parduoti žmonai (už 1 Eur), pinigus pervesti brolio įmonei (kad SoDra nenusirašytų), o turimą įrangą nurašyti į sąnaudas (nes staiga sugedo). Šaržuojame, žinoma. Tačiau iš tiesų tai yra realiai egzistuojanti blogoji praktika, kurios nerekomenduojame. Ką rekomenduojame daryti, siekiant apsaugoti kreditorių interesus, įmonei susidūrus su nemokumu?
- Apmokėti išlaidas, be kurių įmonė apskritai neišgyventų
Banko sąskaitoje esančiomis lėšomis pirmiausia reikėtų apmokėti einamąsias elektros sąskaitas, buhalterijos išlaidas, darbo užmokestį ir pan. Tai yra išlaidas, be kurių įmonė apskritai nustotų kvėpuoti. Vadovui nereikėtų apmokėti akcininko paskolos arba dengti savo kaip atskaitingo asmens skolos.
- Paisyti mokėjimų eiliškumo
Kai įmonė neturi pinigų visoms skolos apmokėti, vadovas turi pareigą laikytis įstatymu nustatyto atsiskaitymų eiliškumo. Pirmiausia apmokėti teismų priteistas ir išieškomas skolas, tuomet įsiskolinimą valstybei, ir tik galiausiai kitas skolas, pradedant nuo seniausios. Tokiu būdu apsaugomi prioritetiniai kreditorių interesai.
- Nesudaryti sandorių su artimais žmonėmis
Įmonės vadovas neturėtų perleisti įmonės turto savo šeimos nariams arba su juo susijusioms įmonėms bei asmenims. Apskritai, sudarant bet kokius sandorius nemokumo situacijoje reikėtų pagalvoti, ar jie tikrai apsaugo kreditorių interesus. Jeigu sandoris nėra būtinas įmonės išgyvenimui, jį sudaryti reikėtų tik visapusiškai įvertinus jo naudingumą, kurį dargi vėliau pavyktų pagrįsti. Neapdairūs arba nesąžiningi sandoriai tokiu atveju gali pareikalauti vadovo atsakomybės.
- Neteikti pirmenybės vienam iš kreditorių
Finansiniu sunkmečiu į visus kreditorius įmonės vadovui reikėtų žiūrėti vienodai. Visų kreditorių interesai šiuo atveju yra vienodai svarbūs. Atlikus mokėjimą labiau patinkančiam arba labiau piktam partneriui, vėliau nereikėtų stebėtis, jog reikalaujama pasiaiškinti. Ta pati taisyklė galioja ir tarpusavio skolų užskaitymams arba Lietuvoje itin mėgstamiems trišaliams susitarimams. Kai naudą gauna vienas iš kreditorių, o kitų įmonės kreditorių interesai nepaisomi, gali kilti vadovo atsakomybės klausimas.
- Nenurašyti turto
Esame minėję, kad nemokumo administratorius po įmonės bankroto įvertins kiekvieną turto nurašymą už paskutinius 3 metus. Dažniausiai net ir 1 Eur vertės turtas, jeigu jis bus nurašytas esant įmonės nemokumui, atsidurs po padidinamuoju tikslu. Dar dažniau – ginčo objektu teisme. Dėl to, siekiant apsaugoti kreditorių interesus, net ir dėl 1 Eur vertės turto geriau palikti spręsti įmonės kreditoriams būsimoje nemokumo byloje.
- Inicijuoti nemokumo procesą
Jeigu finansiniai sunkumai tampa nebepakeliami, būtina kuo greičiau paskelbti įmonės bankrotą arba inicijuoti restruktūrizavimą. Nemokumo procesas leidžia užtikrinti visų kreditorių interesų lygiateisiškumą. Be to, laiku paskelbęs įmonės bankrotą, vadovas gali išvengti asmeninės atsakomybės.
Kaip matyti, įmonei susidūrus su finansiniais sunkumais, vadovo sprendimus diktuoja kreditorių interesai. Jų nepaisymas arba kartais tiesiog žmogiškas neatidumas įmonės vadovui gali prišaukti rimtų nemalonumų. Jeigu norėtumėte pasitarti dėl tam tikrų savo sprendimų, sužinoti mūsų vertinimą ir požiūrį, būtinai kreipkitės į solveit.lt. Nedvejodami padėsime.