Įmonės bankroto paskelbimas: kaip tą padaryti teisingai?
Kai įmonė tampa nemokia, vadovo laukia svarbus uždavinys – inicijuoti įmonės bankroto procesą. Neteisingas ar atmestinas įmonės bankroto paskelbimas gali apsunkinti vadovo gyvenimą pradėtoje bankroto byloje. Šiame straipsnyje patarsime vadovui, kaip teisingai paskelbti įmonės bankrotą teisminiu keliu.
Įmonės bankroto paskelbimas: teisė ar pareiga?
Apie įmonės nemokumą galime pradėti galvoti įmonei susidūrus su finansiniais sunkumais. Kai įmonės finansiniai duomenys leidžia matyti nemokumo tikimybę per artimiausius tris mėnesius, vadovas turi teisę, tačiau neprivalo, inicijuoti nemokumo procesą. Tačiau įmonei tapus nemokia, tai tampa vadovo pareiga, kurios nevykdymas gali lemti vadovo atsakomybę.
Vadovui taip pat pravartu žinoti, jog teisę siekti įmonės bankroto paskelbimo turi kreditoriai, jeigu įmonė neapmoka jiems pradelstų skolų. Tokiu atveju įmonės vadovo uždavinys – pateikti atsiliepimą ir įmonės finansinius dokumentus teismui. Jeigu teismas nuspręs, kad įmonė yra nemoki, iškels jai bankroto bylą.
Ar tikrai inicijuoti bankrotą?
Susidūrus su finansiniais sunkumais, įmonės vadovui reikia įvertinti įmonės veiklos perspektyvas. Jeigu įmonė veiklos nėra nutraukusi, sunkumai yra laikini, o nemokumas yra realiai tikėtinas dar tik artimoje ateityje, galbūt tikslingas įmonės restruktūrizavimas. Šio proceso suteikiamos priemonės gali laikinai „užšaldyti kreditorius“, o įmonei atsikvėpti ir atkurti pelningumą. Tokiu atveju įmonės bankroto paskelbimo siekti nereikėtų.
Ir priešingai, jeigu įmonės veikla perspektyvų neturi, o skolų apimtis neleidžia tikėtis, kad jos bus grąžintos, tuomet įmonės bankroto paskelbimas yra vienintelė teisinga išeitis. Tuomet svarbu veikti kuo greičiau, kadangi pavėluotas bankrotas yra viena iš skaudžiausių rykščių, galinčių teikti vadovui.
Įmonės bankroto paskelbimas: veiksmų planas
Sėkmingą verslo pradžią kaip ir pabaigą lemia apgalvoti sprendimai. Svarbu įsidėmėti, kad verslo bankrotas yra normali civilizuota ir visuomenėje priimtina procedūra. Teisingai atliktas įmonės bankroto paskelbimas ne tik apsaugo vadovą nuo nereikalingų rūpesčių, tačiau palengvina tiek bankroto administratoriaus darbą, tiek patį bankroto procesą. Štai mūsų praktiniai patarimai vadovui įmonės bankroto paskelbimą atlikti teisingai.
- Informuokite įmonės akcininkus
Akcininkai yra įmonės savininkai. Natūralu, kad jie turėtų žinoti, jeigu jų turtui gresia nemokumas. Tiek Juridinių asmenų nemokumo įstatymas, tiek Akcinių bendrovių įstatymas nustato pareigą vadovui sušaukti akcininkų susirinkimą ir siūlyti jame spręsti finansinių sunkumų klausimą. Pavyzdžiui, priimti nutarimą dėl įmonės bankroto paskelbimo.
- Nuspręskite: neteisminis ar teisminis bankrotas?
Įmonė gali bankrutuoti teismo tvarka arba be teismo. Jeigu vadovas mato, kad galima rasti 75 proc. kreditorių pritarimą bankrotui be teismo, verta svarstyti neteisminio bankroto galimybę. Bankrotas ne teismo tvarka gali būti pradėtas jeigu teisme prieš įmonę nėra iškeltų bylų, antstoliai, VMI ar Sodra nevykdo priverstinio skolų išieškojimo ir VMI nėra pradėjusi mokestinio patikrinimo.
Toliau šiame straipsnyje kalbėsime apie įmonės bankroto paskelbimą teismo tvarka. Kokia tvarka inicijuoti neteisminį bankrotą esame rašę čia.
- Atlikite inventorizaciją
Inventorizacija – tai faktiškai įmonei priklausančio turto nustatymas ir, jeigu reikia, buhalterinių duomenų koregavimas. Kiekviena įmonė inventorizaciją turėtų atlikti bent kartą per metus, tačiau ne paslaptis, jog tokia praktika Lietuvoje yra labiau išimtinė.
Vadovas, kuris galvoja apie įmonės bankroto paskelbimą, turėtų atidžiai patikrinti, ar tikrai visą balanse apskaitytą turtą įmonė faktiškai turi. Po bankroto bylos iškėlimo kyla vadovo pareiga visą buhalterijoje užfiksuotą turtą perduoti bankroto administratoriui. Neperdavus balanse apskaityto turto (kad ir senai faktiškai neegzistuojančio) bus laikoma, kad vadovas nevykdo savo pareigų, taigi kils vadovo atsakomybė.
Šioje vietoje turime du praktinius patarimus: pirma, neskirkite didelio dėmesio tiksliems įmonės įsipareigojimams nustatyti. Tą atliks bankroto administratorius iškeltoje bankroto byloje. Antra, inventorizuodami turtą, parenkite turto sąrašus, pagal kuriuos perduosite turtą bankroto administratoriui. Sutaupysite daug laiko.
- Parenkite aktualią finansinę atskaitomybę
Įmonės bankroto paskelbimui būtina turėti ir pateikti aktualią (pvz., pagal praėjusio mėnesio duomenis), įmonės finansinę atskaitomybę – balansą ir pelno (nuostolių) ataskaitą. Turėkite kiekvieną įmonės balanso eilutę detalizuojančius duomenis. Kiekvienoje balanso eilutėje užfiksuotas skaičius įmonės vadovui turėtų būti aiškus ir nekelti klausimų.
- Turėkite kreditorių ir skolininkų sąrašus
Jeigu turite balansą detalizuojančius dokumentus, tikėtina, turite ir įmonės kreditorių (mokėtinų sumų) ir skolininkų (gautinų sumų) sąrašus. Kaip minėjome, kreditorių sąrašas ir jame nurodytos sumos nebūtinai turi būti preciziškai tikslios. Įmonės bankroto paskelbimas sėkmingai gali būti įgyvendintas tik turint šiuos dokumentus. Svarbu tai, kad šiuose sąrašuose turi būti nurodyti kreditoriaus/ skolininko vardas pavardė (pavadinimas ir įmonės kodas, kai tai yra įmonė), adresas, skolos suma, įvykdymo terminas ir užtikrinimo būdas.
- Parenkite ir išsiųskite pranešimus kreditoriams
Įmonės bankroto paskelbimas pradedamas įmonės vadovo pranešimu visiems kreditoriams. Ką nurodyti pranešime? Parašykite, kad inicijuojate įmonės nemokumo procesą, nurodykite apskaitytą skolos sumą konkrečiam kreditoriui, užsiminkite, kad kreditoriai gali pasiūlyti pagalbą.
Kam ir kaip išsiųsti pranešimą? Būtinai visiems kreditoriams, kurie yra įmonės buhalterijoje. Net jeigu skola sudaro 1 Eur. Pranešimus išsiųskite registruotu paštu, išsaugodami pašto kvitą arba siuntų ataskaitą. Laikoma, kad pranešimą įmonės kreditoriai gavo praėjus 7 dienoms nuo jo išsiuntimo. Kreditoriai turi 15 dienų pagalbai pasiūlyti.
- Ar gavote kreditorių pasiūlymų dėl pagalbos?
Išskyrus formalius VMI ir SoDros at(si)sakymus, dažniausiai kreditoriai į išsiųstus pranešimus nesureaguoja, taigi jokios pagalbos nesiūlo. Visgi, jeigu atsitiko taip, kad gavote pagalbos pasiūlymų – apsvarstykite juos. Galbūt jie leis įmonei atkurti mokumą?
- Pateikite pareiškimą teismui
Praėjus 22 dienoms nuo pranešimo išsiuntimo galite teikti pareiškimą dėl bankroto bylos iškėlimo teismui. Tai paskutinis įmonės bankroto paskelbimo etapas. Pareiškimo dėl bankroto bylos iškėlimo formą galima rasti teismų tinklapyje. Jos įmonės bankroto paskelbimui turėtų visiškai pakakti. Svarbiausia pridėti būtinus priedus:
- Aktualų įmonės finansinių ataskaitų rinkinį.
- Praėjusių metų finansinių ataskaitų rinkinį.
- Kreditorių ir skolininkų sąrašą.
- Įmonės turto sąrašą.
- Pažymą su informaciją apie teismuose iškeltas bylas.
- Pažymą su informaciją apie vykdomus išieškojimus (pvz., VMI, SoDros, antstolių).
- Pažymą su informaciją apie įkeistą turtą ir įkeitimu užtikrintus įsipareigojimus.
- Pažymą su informaciją apie įmonės turimas sąskaitas.
Užpildytą pareiškimą su priedais rekomenduojame pateikti teismui per specialų teismų tinklapį. Tokiu būdu bankroto byla bus elektroninė ir ją sekti bus ženkliai patogiau – užteks prisijungti prie savo paskyros. Pravartu žinoti, jog už įmonės vadovo pareiškimą dėl įmonės bankroto paskelbimo žyminis mokestis nėra mokamas.
Taigi tinkamai atlikus namų darbus, įmonės bankroto paskelbimas nėra itin sudėtinga procedūra. Tinkamai pasiruošus, vėliau kontroliuoti procesą yra nepalyginamai lengviau, o ir nepageidaujamų pasekmių galima išvengti. Jeigu norite pasitarti dėl įmonės bankroto paskelbimo, būtinai kreipkitės į solveit.lt. Turėdami didelę patirtį nemokumo bylose rasime geriausią sprendimą Jūsų situacijai.