Atsiskaitymų eiliškumas: kada jo paisyti ir kas gresia jį pažeidus?
Įmonei susidūrus su finansiniais sunkumais, pradeda vyrauti kreditorių interesai. Tuomet kiekvienas įmonės vadovo sprendimas turėtų būti labai gerai pasvertas ir naudingas kreditoriams. Įstatyme įtvirtintas atsiskaitymų eiliškumas yra vienas iš kreditorių apsaugos instrumentų. Ką apie jį reikėtų žinoti įmonės vadovui apžvelgsime šiame straipsnyje.
Kokia eile vykdyti mokėjimus?
Atsiskaitymų eiliškumas tampa aktualus jau tada, kai įmonė susiduria su laikinais finansiniais sunkumais. Pagal atsiskaitymų eiliškumą nustatantį Civilinio kodekso 6.930(1) straipsnį tai situacija, kai įmonė neturi pakankamai lėšų pareikštiems reikalavimams patenkinti. Taigi įmonė gali būti moki, tačiau, jeigu nėra pinigų visoms skoloms sumokėti, vadovas lėšas turi pervesti tokia tvarka:
- Sumokėti pagal vykdomuosius dokumentus dėl žalos, padarytos dėl sveikatos sužalojimo ar gyvybės atėmimo, atlyginimo ir išlaikymo išieškojimo.
- Sumokėti pagal vykdomuosius dokumentus dėl išmokų, atsirandančių iš darbo ir autorinių sutarčių.
- Sumokėti įmokas į valstybės biudžetą (VMI, SoDra, kt.).
- Sumokėti pagal vykdomuosius dokumentus dėl kitų skolų išieškojimo.
- Sumokėti kitas skolas, pradedant nuo seniausiai atsiradusių.
Taigi, jeigu įmonės atžvilgiu skolas išieško antstoliai, tokių skolų dengimas dažniausiai yra prioritetinis. Jeigu išieškojimų nėra vykdoma, įmonė turėtų pirmiausia apmokėti skolas valstybei, o vėliau pinigus skirti kitų skolų mokėjimui, apmokant seniausiai atsiradusias. Toks atsiskaitymų eiliškumas turėtų užtikrinti socialinį teisingumą bei įmokų į biudžetą surinkimą. Be to, laikydamasis atsiskaitymų eiliškumo vadovas išvengs galimos asmeninės atsakomybės.
Kas gresia vadovui pažeidus atsiskaitymų eiliškumą?
Kaip ir už bet kokios taisyklės pažeidimą, taip ir už atsiskaitymų eiliškumo nepaisymą įmonės vadovui gali grėsti atsakomybė.
Pirmiausia tai administracinė atsakomybė. Administracinių nusižengimų kodekso 120 straipsnis numato, kad vadovas, pažeidęs atsiskaitymų eiliškumą, gali būti nubaustas 1400-3000 Eur bauda. Įdomu tai, kad praktikoje tokios atsakomybės iš įmonių vadovų dažniausiai reikalauja VMI. Ir dažniausiai reikalauja sėkmingai.
Antra, tai civilinė atsakomybė, žalą atlyginant iš asmeninių lėšų. Ne retai pasitaiko, kai aukštesnėje eilėje esantis įmonės kreditorius (dažnai vėl VMI) teisme reikalauja vadovo atsakomybės už pinigų išmokėjimą žemiau esančiam kreditoriui. Nustačius, kad atsiskaitymų eiliškumas pažeistas konkrečiai siekiant pakenkti aukščiau eilėje esančiam kreditoriui, išmokėtas lėšas įmonės vadovui reikės atlyginti.
Žinoma, jeigu pažeidimą nulėmė įmonės vadovo veiksmai, kuriais buvo sąžiningai siekiama derinti visų kreditorių interesus ar išsaugoti įmonės veiklą, tai vadovo atsakomybė nekils. Tikėtina, kad būtini mokėjimai tiekėjams, patalpų nuomotojams, darbuotojams, net ir pažeidžiantys atsiskaitymų eiliškumą, neteisėtais vadovo veiksmais nebūtų pripažinti.
Galiausiai, atsiskaitymų eiliškumo pažeidimai, ypatingai atlikti prieš bankroto bylos iškėlimą, gali lemti vadovo atsakomybę už tyčinį bankrotą. Aišku, vien tik keli atsiskaitymų eiliškumą pažeidę mokėjimai tokių pasekmių nesukels. Tačiau jeigu šalia to nemokumo administratorius matys tyčinį vadovo norą privesti įmonę prie bankroto, atsiskaitymų eiliškumo nesilaikymas gali tapti svarbia aplinkybe vadovo nenaudai.
Bet kuriuo atveju svarbu įsidėmėti, jog įmonei neturint pakankamai lėšų, įmonės vadovui reikėtų paisyti atsiskaitymų eiliškumo. Kaip matyti, neatidus įmonės vadovo sprendimas gali sukelti finansiškai skaudžias pasekmes. Nesate tikri dėl galimos savo atsakomybės? Pasitarkite su mumis, solveit.lt komanda jums gali padėti išvengti neigiamų pasekmių.